IRV300-24W80-C
DigiKey Part Number
811-IRV300-24W80-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRV300-24W80-C
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 160V Input
Category
Power (Watts)
300W
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Voltage - Isolation
4.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
16.8V
Size / Dimension
7.27" L x 4.57" W x 1.56" H (184.7mm x 116.1mm x 39.6mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE, cURus, UL
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
12.5A