IRS-3.3/15-Q48P-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 258
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 15A 18V - 75V Input
Murata’s IR Series DC-DC Power Converters for Industrial and Rail
IR Series
IRS-3.3/15-Q48P-C
DigiKey Part Number
IRS-3.3/15-Q48P-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS-3.3/15-Q48P-C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IRS-3.3/15-Q48P-C Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
9-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.44" L x 1.04" W x 0.50" H (36.5mm x 26.3mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
15A