RHS7J2H152J2K1H01B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1 256
Datasheet
1500 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor UNJ Radial
RHS7J2H152J2K1H01B
DigiKey Part Number
RHS7J2H152J2K1H01B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHS7J2H152J2K1H01B
Description
CAP CER 1500PF 500V UNJ RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RHS7J2H152J2K1H01B Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C