RCER72A104K1DBH03A
DigiKey Part Number
490-7569-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7569-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72A104K1DBH03A
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCER72A104K1DBH03A Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C