RCE5C2J471J1K1H03B
DigiKey Part Number
490-RCE5C2J471J1K1H03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C2J471J1K1H03B
Description
CAP CER 470PF 630V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCE5C2J471J1K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)