LQW32FT100M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT100M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT100M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT100M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT100M8HL
Description
FIXED IND 10UH 460MA 240 MOHM
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 460 mA 240mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
65MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)