LQP03TN18NH02D
DigiKey Part Number
490-10768-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10768-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10768-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03TN18NH02D
Description
FIXED IND 18NH 200MA 800 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 nH Unshielded Thick Film Inductor 200 mA 800mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP03TN18NH02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
800mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)