GRT31CR71C475KE13L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 3 053
Datasheet
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GRT31CR71C475KE13L
DigiKey Part Number
490-GRT31CR71C475KE13LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT31CR71C475KE13L
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRT31CR71C475KE13L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)