GRT21BR71A475KE13K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 7
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
In Stock: 2 079
KEMET
KEMET
In Stock: 76
TDK
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRT21BR71A475KE13K
DigiKey Part Number
490-GRT21BR71A475KE13KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT21BR71A475KE13K
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT21BR71A475KE13K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)