GRT21BR61E225KA02L
DigiKey Part Number
490-12387-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT21BR61E225KA02L
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRT21BR61E225KA02L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)