GRM31MR72A563KA01L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Upgrade
Upgrade
KEMET
In Stock: 918
0.056 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GRM31MR72A563KA01L
DigiKey Part Number
490-17859-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31MR72A563KA01L
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31MR72A563KA01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)