GJM1555C1H2R7DB01J
DigiKey Part Number
490-GJM1555C1H2R7DB01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GJM1555C1H2R7DB01JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GJM1555C1H2R7DB01JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM1555C1H2R7DB01J
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GJM1555C1H2R7DB01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)