GCM188R71E224MA55J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71E224MA55JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM188R71E224MA55JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM188R71E224MA55JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71E224MA55J
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603
Detailed Description
0.22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM188R71E224MA55J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)