GCM155R71H223MA55J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 16 293
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.022 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GCM155R71H223MA55J
DigiKey Part Number
490-GCM155R71H223MA55JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155R71H223MA55J
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM155R71H223MA55J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)