GCJ188R71H683KA12J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 11 960
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCJ188R71H683KA12J
DigiKey Part Number
490-GCJ188R71H683KA12JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ188R71H683KA12J
Description
CAP CER 68000PF 50V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCJ188R71H683KA12J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)