GCJ188R71H683KA12D
DigiKey Part Number
490-5799-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5799-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5799-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ188R71H683KA12D
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603
Detailed Description
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ188R71H683KA12D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)