GCJ188R71H153KA01D
DigiKey Part Number
490-GCJ188R71H153KA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCJ188R71H153KA01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCJ188R71H153KA01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ188R71H153KA01D
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Detailed Description
0.015 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ188R71H153KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)