GCG155R71C104MA01D
DigiKey Part Number
490-GCG155R71C104MA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCG155R71C104MA01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCG155R71C104MA01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG155R71C104MA01D
Description
CAP CER
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCG155R71C104MA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)