BU-P4911A-60-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pomona Electronics
In Stock: 137
Datasheet
60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
BU-P4911A-60-0
DigiKey Part Number
BU-P4911A-60-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-P4911A-60-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bag
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Base Product Number
2nd Connector
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
4911A-60-0Pomona Electronics137501-1402-ND89,73000 złDirect
Available To Order
Check Lead Time
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"