BU-P4911A-36-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pomona Electronics
In Stock: 144
Datasheet
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
BU-P4911A-36-2
DigiKey Part Number
BU-P4911A-36-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-P4911A-36-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Detailed Description
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bag
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Base Product Number
2nd Connector
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
4911A-36-2Pomona Electronics144501-2212-ND78,96000 złDirect
Available To Order
Check Lead Time
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"