BU-P1166-36-2
DigiKey Part Number
314-1289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-P1166-36-2
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Additional Resources
In-Stock: 482
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 227
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 71
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 29
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 1
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"