BU-3030-A-60-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 94
Datasheet
Image for BU-3030-A-60-2 is not available
BU-3030-A-60-2
DigiKey Part Number
BU-3030-A-60-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-3030-A-60-2
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.0" (1524.00mm) Alligator Clip, Insulated To Alligator Clip, Insulated Test Lead 300V 1 Lead, Red
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Alligator to Alligator
Current Rating (Amps)
10 A
1st Connector
Alligator Clip, Insulated
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
AL-B-60-2Pomona Electronics94501-2354-ND40,54000 złSimilar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 37
TEST LEAD GATOR TO GATOR 36"
In-Stock: 5
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
In-Stock: 2
TEST LEAD GATOR TO GATOR 48"