BU-2020-A-48-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 1 845
Datasheet
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Stackable To Banana Plug, Single, Stackable Patch Cord 300V
BU-2020-A-48-2
DigiKey Part Number
BU-2020-A-48-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2020-A-48-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Voltage - Rated
300V
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
B-48-2Pomona Electronics1 845501-1050-ND32,64000 złSimilar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 5
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 4
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 1
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"