EVM3695-100-BH-00A
DigiKey Part Number
1589-EVM3695-100-BH-00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM3695-100-BH-00A
Description
EVAL BOARD FOR MPM3695100
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MPM3695-100 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
100A
Voltage - Input
3.3V ~ 16V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
600kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
MPM3695-100
Voltage - Output
1.2V