EVCS1800-S-25-00A
DigiKey Part Number
1589-EVCS1800-S-25-00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVCS1800-S-25-00A
Description
LINEAR HALL-EFFECT CURRENT SENSO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MCS1800 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Sensitivity
55mV/A
Packaging
Box
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Embedded
No
Sensor Type
Current Sensor
Contents
Board(s)
Sensing Range
±25A