WGV80PD9SY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-WGV80PD9SY-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WGV80PD9SY |
Description | WGV80PD9SY |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 80 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm) |
Packaging Bulk | Contact Length - Post 0.140" (3.56mm) |
Part Status Active | Overall Contact Length 0.625" (15.88mm) |
Connector Type | Insulation Height 0.335" (8.51mm) |
Contact Type Male Pin | Contact Shape Circular |
Pitch - Mating | Contact Finish - Mating Gold |
Number of Positions | Contact Material Copper Alloy |
Number of Rows 3 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
Row Spacing - Mating | Features Board Guide, Mounting Flange |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style | Insulation Color Gray |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 5A |
Mounting Type | Voltage Rating 1000V |