VSM-04-30-120-50-00
DigiKey Part Number
4134-VSM-04-30-120-50-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-04-30-120-50-00
Description
HIGH SPEED / HIGH DENSITY CONNEC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Connector Header, Male Pins Through Hole Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSM-04-30-120-50-00 Models
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Molex
Number of Columns
30
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
120
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C