VSM-04-10-250-50-00-G
DigiKey Part Number
4134-VSM-04-10-250-50-00-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-04-10-250-50-00-G
Description
HIGH SPEED / HIGH DENSITY CONNEC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Connector Header, Male Pins Through Hole Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSM-04-10-250-50-00-G Models
Category
Number of Columns
10
Manufacturer
Molex
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Tray
Features
Board Guide, Jackscrew Socket
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
40
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C