TMR-JTAN09-010ASC00A
TMR-JTAN09-010ASC00A
AirBorn - A Molex Company: TriMate Circular Connectors
TMR-JTAN09-010ASC00A
DigiKey Part Number
4134-TMR-JTAN09-010ASC00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMR-JTAN09-010ASC00A
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMR-JTAN09-010ASC00A Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Tin Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C