LFCW-7500+
DigiKey Part Number
3157-LFCW-7500+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-LFCW-7500+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-LFCW-7500+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFCW-7500+
Description
CER FILTER 8.4GHZ LOW PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.4GHz Cut Off Low Pass Ceramic Filter 50Ohm 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFCW-7500+ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Insertion Loss
2.3dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
Low Pass
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
8.4GHz Cut Off
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Impedance
50Ohm