MPO-550C-48
DigiKey Part Number
5943-MPO-550C-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPO-550C-48
Description
AC/DC MED OPENFRAME,550W, 48VOUT
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Voltage - Output 1
48V
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Features
Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.59" H (127.0mm x 76.2mm x 40.4mm)
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC