MPO-550C-24
DigiKey Part Number
5943-MPO-550C-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPO-550C-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 322W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 2.55" W x 1.59" H (127.0mm x 64.8mm x 40.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA, UL
Current - Output 1
13.4 A