MPM-15C-24
DigiKey Part Number
5943-MPM-15C-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM-15C-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
MicroPower Direct
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.87" L x 1.06" W x 0.93" H (47.6mm x 26.8mm x 23.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
625mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±1%