TC1264-3.3VDB
DigiKey Part Number
TC1264-3.3VDB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1264-3.3VDB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
TC1264-3.3VDB Models
Packaging
Tube
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA