SMLJ43AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 3 000
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 110
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ43AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ43AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ43AE3/TR13
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V