SMCJ70CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 39 413
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 787
Datasheet
Littelfuse Inc.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 900
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ70CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ70CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ70CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V