PIC16F877AT-I/L
DigiKey Part Number
PIC16F877AT-I/LTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F877AT-I/LCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F877AT-I/LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F877AT-I/L
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F877AT-I/L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
368 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz