PIC16F74-I/L
DigiKey Part Number
PIC16F74-I/L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F74-I/L
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
EDA/CAD Models
PIC16F74-I/L Models
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz