PD-AS-951/12-24
DigiKey Part Number
150-PD-AS-951/12-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD-AS-951/12-24
Description
12-24VDC SPLITTER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V, 24V Power Over Ethernet (POE) 2 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Power (Watts) - Per Port
54W
Manufacturer
Microchip Technology
Compliance
IEEE802.3af, IEEE802.3at
Series
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Splitter
Approval Agency
CE
Voltage - Input
44 ~ 57V
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Number of Ports
2
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Voltage - Output
12V, 24V
Base Product Number
Current - Output
5 A