MIC37100-3.3WS-TR
DigiKey Part Number
MIC37100-3.3WS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC37100-3.3WS-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC37100-3.3WS-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37100-3.3WS-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC37100-3.3WS-TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V