MIC37100-1.8WS-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1 834
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Analog Devices Inc.
In Stock: 367
Analog Devices Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC37100-1.8WS-TR
DigiKey Part Number
MIC37100-1.8WS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC37100-1.8WS-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC37100-1.8WS-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37100-1.8WS-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC37100-1.8WS-TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Input (Max)
6V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V