MCP40D18T-104E/LT
DigiKey Part Number
MCP40D18T-104E/LTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP40D18T-104E/LTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP40D18T-104E/LT
Description
IC DIG POT 100K SC-70-6
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
EDA/CAD Models
MCP40D18T-104E/LT Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Rheostat
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C