DSPIC30F2011-30I/P
DigiKey Part Number
DSPIC30F2011-30IP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2011-30I/P
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 18-PDIP
EDA/CAD Models
DSPIC30F2011-30I/P Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
30 MIPs
Supplier Device Package
18-PDIP
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)