ATMEGA88-20AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA88-20AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA88-20AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA88-20AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA88-20AUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA88-20AUR Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz