MIC5255-2.7BD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5255-2.7BD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5255-2.7BD5
Description
IC REG LIN 2.7V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5255-2.7BD5 Models
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA