MIC5219-2.85YM5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-MIC5219-2.85YM5-ND |
Manufacturer | Micrel Inc. |
Manufacturer Product Number | MIC5219-2.85YM5 |
Description | IC REG LIN 2.85V 500MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5219-2.85YM5 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 8 µA |
Packaging Bulk | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 12V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA |