MHDTZK25-DB25P-K
DigiKey Part Number
4672-MHDTZK25-DB25P-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDTZK25-DB25P-K
Description
25 WAY D-SUB HOOD DIE CAST TOP E
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Zinc Alloy, Nickel Plated
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Silver
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C