MLX91221KDC-ABR-050-SP
DigiKey Part Number
413-MLX91221KDC-ABR-050-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91221KDC-ABR-050-SP
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.6%
Mfr
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
Packaging
Bulk
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
25mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 300kHz