MLX91220KDC-ABR-020-RE
DigiKey Part Number
413-MLX91220KDC-ABR-020-RETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91220KDC-ABR-020-RE
Description
CURRENT SENSOR HE 20A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
100mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 300kHz