MLX91206LDC-CAH-002-TU
DigiKey Part Number
MLX91206LDC-CAH-002-TU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91206LDC-CAH-002-TU
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 25MT 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25mT 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLX91206LDC-CAH-002-TU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.5%
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Response Time
8µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity
170mV/mT
Base Product Number
Frequency
DC ~ 90kHz